Recenze

Odkaz mrtvého kostelníka

22. 05. 2016 17:53:22
Tajemství nezůstane ukryto navěky. Ať už uběhne jakkoli dlouhá doba, jednoho dne stejně vypluje na povrch…

Pokud máte rádi českou detektivku, nemělo by vám uniknout jménoMilana Růžičky. Jeho kniha nazvanáJedna mrtvola navíczískala roku 2014 první místo v literární soutěži O poklad byzantského kupce. Nedávno, po více jak roce, vydalo nakladatelství Moba její volné pokračování s názvemOdkaz mrtvého kostelníka.

V tomto příběhu se znovu setkáváme s mladým pražským knihkupcem Mikulášem a jeho přítelkyní Lucií, kteří se už podruhé nechtěně stávají amatérskými detektivy. Obě Růžičkovy knihy jsou provázány především prostřednictvím postav. Číst druhou bez znalosti děje té první je možné, zásadní vliv na pochopení zápletky a na ponoření se do děje to nemá, přesto k získání uceleného obrazu jedné rodinné historie a správnému spojení všech vláken je mnohem vhodnější přečíst obě knihy v pořadí, v jakém vyšly.Odkaz mrtvého kostelníkatotiž víceméně začíná tam, kde skončilaJedna mrtvola navíc.

Jedna mrtvola navícrozprostřela před čtenářem nejen detektivní příběh, ale především jedno smutné a tragické rodinné drama. Na jeho konci pak bylo vše vysvětleno, leccos si čtenář domyslel sám… Děj románuOdkaz mrtvého kostelníkase začíná odehrávat jen pár dní nato. Ačkoli navazuje na jednu linku z předchozí knihy, brzy plynule přechází v nový (téměř) samostatný příběh. Ten je místy detektivkou, jindy má všechny atributy thrilleru, a k tomu do toho připlétá zdařilou formou ještě dávnou historii.

Děj sleduje ve dvou časových linkách, alespoň tedy v první polovině knihy.Současnost mapuje dění kolem knihkupce Mikuláše Kameníka, který v poslední době pravidelně sedává u lůžka svého umírající strýce, jenž se mu snaží odvyprávět jeden velmi důležitý příběh… Jsou to ale spíše jen útržky z minulosti, které musí Mikuláš teprve pospojovat, ovšem i z nich je patrné, že strýcovi jde o ochranu jakési vzácné relikvie…

Druhá linka se odehrává v roce 1968, a v ní sledujeme dramatický útěk mladého kostelníka přes hranice do Německa.S batohem na zádech a tajemným obsahem uvnitř…

Dřív, než Mikuláš pochopí, co se mu strýc snažil naznačit, dojde k vraždě, a on i jeho přítelkyně Lucie se ocitají ve smrtelném nebezpečí…Někdo po nich jde a chce to, co mají oni… Jenže, co „to“ vlastně je? A jde jen o „to“, nebo je za tím ukryta pomsta?

Chtěla vykřiknout, ale byl to jen marný pokus. Nacpal jí do pusy kus smotaného hadru. Postavil se přímo před ní. Obličej však neviděla. Na hlavě měl pletenou kuklu, ze které hleděl pár pichlavých očí. Nahnul se dolů a zašeptal: „Neboj se, tvůj čas přijde,“ a pevně sevřel Lucčino předloktí. Ruku jí zkroutil dozadu a přivázal k opěradlu. Druhou, dosud volnou, uchopil a zkušeně nahmatal vhodnou žílu. Sáhl do emitky na malém stolku hned vedle a bez zbytečných okolků zabodl Lucii do ruky tlustou injekční jehlu se stříkačkou. Vše proběhlo tak rychle, že se nestihla ani leknout. Pak pomalu vpouštěl obsah tenkého válce do jejího těla.

S obavou očekávala, jak na neznámou látku bude reagovat, ale jedním si byla opravdu jistá. Nedostala nic, co by ji postavilo na nohy. Naopak. Po pár minutách přišla únava. Bránila se upadnout do stavu mimo vědomí. Potřebovala zůstat bdělá. Zrak se jí rozostřil a vnímala, jak pomalu dýchá.

To je můj konec, prolétlo Lucii hlavou a v ten okamžik vše kolem utichlo, pohaslo a ztratilo smysl…

Milan Růžička splétá a rozplétá jednotlivé nitky dynamickým a čtivým způsobem. Vypráví příjemným, srozumitelným jazykem a nešetří napínavými okamžiky.V několika pasážích nabízí čtenáři i velice slušný thriller. V poslední pasáži navíc dokonale mlží, když hlavní aktéři již znají identitu padoucha, baví se o něm, ale nejmenují. Čtenář se tak skoro do samotného závěru může sám se sebou dohadovat, o koho jde. Adepty má (možná) dva…

Odkaz mrtvého kostelníka je velmi sympatická česká detektivka, která jednoznačně patří k těm lepším. Je čtivá, napínavá… a zkrátka doufejme, že nakladatelství Moba vydá v dohledné době nějaký další autorův počin :) Doporučuji.

Moje hodnocení: 85%

Autor: Milan Růžička
Název: Odkaz mrtvého kostelníka
Počet stran: 280
Nakladatelství: Moba
Vydáno: 3/2016

 

Autor: Eva Šamánková| neděle 22.5.2016 17:53 | karma článku: 9.85 | přečteno: 394x

Zdroj:https://samankova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=522493