Mrtvá na pranýři

 
Český spisovatel Milan Růžička (1966). Aktuální novinka Mrtvá na pranýři je jeho třetí detektivkou, kterou mu vydalo nakladatelství Moba v edici Původní česká detektivka. 

Růžička navázal na zlatou éru klasické detektivky, kde hraje prim zločin a jeho vyřešení. Čtenáři si mohou vychutnat logickou šarádu, přičemž jednotlivé postavy poněkud ustupují do pozadí. Autorův styl je nekomplikovaný, přijemně čtivý a vždy jde o to přejít k jádru věci a nezdržovat se žádnými salónními řečičkami, přehnanými popisy nebo navozováním atmosféry. Pokud se chcete začíst a pokochat se tím, co postavy cítí nebo jak se vyvíjejí jejich vzájemné vztahy, pravděpodobně se budete cítit ochuzení. Pokud si ale chcete zahrát na amatérské detektivy, rozhodně si přijdete na své.
Růžička si vybral aktuální témata, která se objevují v amerických thrillerech nebo severských detektivkách, a vkusně a citlivě je přenesl do českého prostředí. Nic není přitažené za vlasy a je víc než jasné, že příběh funguje a že něco podobného se mohlo odehrát i ve skutečnosti. Život na Šumavě není vylíčen jako idylka a autor s chutí poukazuje na soudobé nešvary. Rozhodně si o nikom nedělá iluze a v jeho knize může být padouchem politik stejně jako farář nebo intelektuál. 

Hlavní hrdina Mikuláš Kameník je hned zpočátku vtažen do světa mocných, kteří manipulují s ostatními. Protože je bez zaměstnání, přijme nabídku, aby pracoval na městském úřadě coby archivář a aby jakožto nezávislý pozorovatel pátral po vrahovi, který má na svědomí místní učitelku. V knize nechybí řada akčních scén a za detailní popisy zavražděných by se nemuseli stydět ani světoví autoři drsných thrillerů. Čtenář má před sebou skupinku podezřelých a je na něm, aby vydedukoval, co a proč se přihodilo.

Růžička je poměrně přímočarý a leckdy až příliš upřímný. Pár věcí vám naznačí, a tak nebudete mít problém dovtípit se, kudy se bude příběh ubírat. Podobně je na tom s odhalováním tajemství. Je jich tu dostatek a odhalována jsou postupně, proto kniha uspokojí i nedočkavce, kterým se nechce čekat po poslední vysvětlovací kapitoly. Hlavní hrdina je sympatický týpek a bez problémů si vás omotá kolem prstu. Možná ho budete litovat za to, jakým společenským bahnem se musí brodit, a zároveň s tím budete doufat, že něco podobného se neděje i u vás.
 
Veronika Černucká


 

 

Mrtvá na pranýři

9. 06. 2018 15:47:24

Malebné šumavské městečko se spoustou lákavých turistických cílů. Idyla, pohostinnost a místo k relaxaci? Zapomeňte! V tomhle městečku jde o krk...

Nakladatelství Moba přináší pravidelně prostřednictvím edice Původní česká detektivka každý měsíc nové tituly českých detektivkářů. Jedním z nich je i autor Milan Růžička, jehož knihy patří mezi ty nejlepší, jaké tato „zelená řada“ nabízí.

První kniha Milana Růžičky s názvem Jedna mrtvola navíc se v roce 2014 stala vítězem v literární soutěži O poklad byzantského kupce. O dva roky později následovala kniha Odkaz mrtvého kostelníka, a zcela nedávno vyšel i autorův třetí detektivní počin nazvaný Mrtvá na pranýři. Všechny zmíněné tituly spojuje ústřední dvojice amatérských detektivů - knihkupec Mikuláš Kameník a jeho partnerka Lucie.

Mikuláš s Lucií se právě z Prahy přestěhovali do srdce Šumavy, do malé osady vedle města s malebným názvem Krásné Hory. Aniž by se ale oba stačili v novém prostředí pořádně rozkoukat, dochází tu k hrůzné vraždě. Na místním pranýři je nalezena zavražděná mladá učitelka, a záhy také ve vlastní stodole tichý a nenápadný ředitel vlastivědného muzea. Jak spolu obě vraždy souvisí? A jak do toho zapadají či nezapadají ukradené svícny ve zdejším kostele?

Autor předkládá příběh velmi nenuceným, příjemným a čtivým způsobem. Děj pádí v rychlém tempu vpřed, otazníky se postupem stran množí a letní atmosféra městečka nabírá na stísněnosti.

Okruh možných pachatelů není zrovna malý. Na scénu postupně vstupují postavy, jejichž předobrazy často potkáváme kolem sebe. A jsou to právě ony, které do děje vnáší nejen otazníky, ale také černý humor. Mnoho situací by nutilo k smíchu, kdyby ovšem nebyly spíše k pláči. Lidská hloupost, hamižnost, prospěchářství, faleš - to, a nejen to, udává chod městečka Krásné Hory. Zvláště když ti nejvykutálenější sedí přímo na radnici...

Tradiční detektivka v tomto případě překračuje místy hranice žánru a přechází do thrilleru. Není nouze o akcí nabité scény ani tajemstvím prosycenou atmosféru. Mrtvá na pranýři je spletitým příběhem, v němž autor čtenáře napíná doslova a do písmene až do poslední stránky...

Moje hodnocení: 90%

 

Autor: Milan Růžička
Název: Mrtvá na pranýři
Počet stran: 320
Nakladatelství: MOBA
Vydáno: 5/2018

Autor: Eva Šamánková| sobota 9.6.2018 15:47 | karma článku: 10.99 | přečteno: 806x

Zdroj: https://samankova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=666207